Логопедичен кабинет - София Вълнеева
  • Начало
    • Нарушения >
      • Логопед за възрастни
  • Публикации
  • Блогът на логопеда
    • Видеологопед
    • Авторски образователни игри
  • За мен
    • Другите за мен
  • Услуги
  • Контакти
    • Галерия
  • Звукова поща

45 развиващи игри за деца - част III

9/12/2016

 
Picture
Ето последните 15 развиващи игри, с които можете, Вие и Вашето дете, да се забавлявате.

1. „Да натоварим влака!“
Родителят казва на детето: „Хайде да натоварим влака! В първия вагон ще сложим само дървени неща.“ Детето и родителят започват да изреждат названия на предмети, изработени от дърво. След това се товарят втория, третия и т.н. вагон, като се уточнява с какви предмети ще бъдат пълни – стъклени, с определен цвят, започващи с определена буква и др.

2. „Аз виждам“
Родителят започва да описва предмет, намиращ се в полезрението на детето. Детето трябва да отгатне за кой предмет става въпрос.

3. „Познай загадката!“
Това е по-сложен вариант на предходната игра. Родителят измисля добре познат на детето предмет  и казва няколко факта за него. Например е измислена думата „морков“. Родителят може да каже: „Това е зеленчук. Той расте под земята, ядат го и хората, и зайците.“ Ако детето не успее да се досети, възрастният продължава с описанието.

4. „Свържи по смисъл“
Родителят предлага на детето да измисли дума по аналогия с предложения му пример  – „Корабът плува, а самолетът...“, „летец – самолет, капитан - ...“, „кон - копито, мечка - ...“ За да е разнообразна играта, е необходимо да се измислят непрекъсното нови аналогии.

5. „Как се получи?“
Родителят пита детето как се е получила къщата (построили са я), как се е получила супата (сварили са я), как се е получила роклята (ушили са я) и т.н.

6. „Кажи обратната дума“
Родителят казва: „Голям, а обратната дума е...“ Детето отговаря: „малък“. С тази игра можете да помогнете  на детето да овладее основни двойки антоними – висок-нисък, дълъг-къс, широк-тесен, добър-лош, лек-тежък, мек-твърд, мокър-сух и др.

7. „Какво ще стане, ако...?“
Родителят задава на детето въпрос от типа: „Какви ще станат обувките ти, ако стъпиш в калта?“ (мръсни, кални), „Каква ще стане супата, ако й сложиш захар?“ (сладка), „Какви ще станат дрехите, ако ги изпереш?“ (чисти) и др.

8. „Кажи частите, кажи цялото“
Първият, по-лесен вариант на играта е родителят да назове определен предмет, а детето да изрежда частите му. Когато детето запомни частите на няколко предмета, може да се играе обратно – родителят изрежда различни части (ствол, клони, листа, корени, корона), а детето да назове предмета (дърво).

9. „Четвъртият излишен“
Това е една от най-популярните игри за развитие на мисленето. Родителят изрежда четири думи, една от които се различава от останалите по определен признак (домат, краставица, диня, чушка). Детето трябва да каже коя е излишната дума и да обясни защо е излишна.

10. „По какво си приличат?“
В тази игра родителят изрежда 3-4 предмета, а детето трябва да намери какво е общото между тях. Например, хеликоптер, пеперуда, гълъб (всички летят), салам, торта, ябълка (всички се ядат), делфин, кораб, риба (всички плуват) и др.

11. „Кой прави така?“
Играта  по своя замисъл е противоположна на предходната. Родителят пита: „Кой умее да скача? (да лети, да плува, да пълзи)“ Детето, с помощта на възрастния, изрежда: „Жабата, топката, кенгуруто.“ Други възможни въпроси са: „Кой свети? Кой расте? Кой бръмчи?“

12. „Измисли следващата дума“
Родителят казва дума, детето определя кой е последният й звук и трябва да измисли дума, която да започва с него.

13. „Хранителни вериги“
Родителят, заедно с детето, се опитват да построят колкото се може по-дълга хранителна верига. Напримера, ако първият елемент  е „жито“, родителят пита: „Кой яде жито?“ Детето отговаря: „Мишката.“ Родителят продължава: „А кой яде мишката?“ и т.н.

14. „Кое ще се събере?“
Родителят предлага на детето да измисли предмети, които могат да се съберат в кибритена кутия (в буркан, в купа и др.).

15. „Познай какво е това?“

Родителят слага няколко познати на детето предмета в платнена торбичка. Детето трябва да бръкне с ръка в нея, но няма право да гледа. То трябва чрез опипване да познае кой предмет държи, да го назове и чак след това да го извади.

Приятни забавления! :)

                                                                              Автор - логопед София Вълнеева
Picture

Comments are closed.

    Архиви

    June 2019
    November 2018
    July 2018
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    June 2016
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    April 2015
    December 2014
    June 2013
    February 2013
    February 2012

    RSS Feed

    Категории

    All
    Аутизъм
    Афазия
    Билингвизъм
    "Да живее дислексията!"
    Дислексия
    Диспраксия
    "Подаръкът дислексия"
    Проблеми в езиково-говорното развитие
    Развиващи игри

Powered by Create your own unique website with customizable templates.